1. Anasayfa
  2. Gece Hayatı

Kıbrıs Gezilmesi Gereken Yerler

Kıbrıs  Gezilmesi Gereken Yerler
Kıbrıs'ta gezilecek yerler - Kıbrıs Gezilecek Yerler
0

Kıbrıs Gezilmesi Gereken Yerler

1.) Kıbrıs Gezilmesi Gereken Yerler – SURLARİÇİ/LEFKOŞA

Dünyanın bölünmüş son başkenti olan Lefkoşa’nın ilk yerleşim yeri çember şeklinde surların içinde. Ayrıca Surlariçi’ndeki çok sayıda tarihi yapı ve daracık sokakların arasında canlı bir şehrin havası kesin görülmesi gereken yerlerden biri yapıyor.

2.) Kıbrıs Gezilmesi Gereken Yerler -BÜYÜKHAN / LEFKOŞA

Lefkoşa Surlariçi’nde en canlı, en mistik havası olan Büyükhan’ın içinde hediyelik eşya dükkanları, cafeler bulunuyor. Hanın içinde tamamen bu zamandan uzaklaşıp kendinizi tarihte yolculuk yaptığınızı hissedeceksiniz. Ayrıca denk gelir de sene de bir yapılan festivaline denk gelirseniz çok şanslısınız

3.)Kıbrıs Gezilmesi Gereken Yerler- SELİMİYE CAMİ / LEFKOŞA

Önceki adı St. Sophia Katedrali olan Selimiye camisini, adada büyük eserler bırakan Luzinyanlılar zamanında yapılmış. Böylelikle Surlariçi’nde bulunan cami görkemli duruşuyla turistlerin ilgisini çekiyor.

4.) Kıbrıs Gezilmesi Gereken Yerler -BARBARLIK MÜZESİ / LEFKOŞA

Adada tatsız olayların başladığı 1960’lı yıllarda, kanlı noel diye adlandırılan gecede Rumların saldırıları arttı. Binbaşı Nihat İlhan’ın evde olmadığı bir akşam evine baskın düzenlendi ve eşi ve çocukları öldürüldü. Ev, içinde  hiç bir şeyde dokunmadan müzeye çevrildi. Ayrıca küvetteki kan lekeleriyle, duvarlardaki fotoğraflar ve kurşun izleri ile evin içinde tam anlamıyla kan donduran bir ortam var. Böylelikle günümüz de o günleri hatırlatan en kötü yerlerden birisi.

5.) Kıbrıs Gezilmesi Gereken Yerler -ST.HILERION KALESİ / GİRNE

Yine Lüzinyanlılar’dan kalma Kıbrıs’ın 3 kalesinden en güzeli. Bütün Girne’yi görebileceğiniz manzarası ve masallardaki mistik kale tarzıyla St. Hilerion atlanmaması gereken bir kale. Ayrıca rivayete göre, Umberto Eco ve Walt Disney bu kaleden esinlenerek kitaplarında ve çizgi filmlerinde kullanmış.

6.) BELLAPAIS MANASTIRI / GİRNE

Girne’nin doğusunda Beşparmak dağlarının yamacında Lüzinyanlılar’ın yaptığı bir manastır. Özelikle mekan olarak çok şirin bir İngiliz mahallesi manzara ise komple Girne mahallesi.

Bellapais’in içinde dönem dönem klasik müzik konserleri oluyor. Özellikle o konserlerden birine mutlaka gitmelisiniz.

7.) GİRNE KALESİ / GİRNE

Ticaretin merkezinde bir ada olduğu için tarih boyu korsanlar ve savaşlar eksik olmamış. Bundan dolayı dönem dönem eklemeler ve güçlendirmeler ile bu gün oldukça büyük bir kale halini almış. Girne Kalesi büyük olduğu kadar içinde sergilediği eserlerle de değerli. Yani baştan aşağı hakkını vererek gezmek için bir günü kaleye ayırmak lazım.

8.) GİRNE YAT LİMANI / GİRNE

Kıbrıs’ın en şirin, en güzel ve tam bir Akdeniz şehri havası yaşanılacak bir yer Girne yat limanı. Özellikle yaz aylarında restoranları, cafeleri, dükkanları ve inci gibi dizilmiş yatlar ile vazgeçilmez bir güzelliğe sahiptir.

9. KARAOĞLANOĞLU MÜZESİ VE ŞEHİTLİĞİ / GİRNE

1974 deki Barış harekatında çıkartmanın ilk günlerinde Binbaşı İbrahim Karaoğlanoğlu ve şimdiki hava alanına adı verilen Yüzbaşı Fehmi Ercan karargah olarak kullandıkları evin kapında bir roket atar ile vurulur. Ayrıca O ev şu an onların ve Kıbrıs şehitlerinin anısına müze ve şehitlik oldu. Şehitlikte mezarlık var. müze kısmında genel olarak  barış harekatını anlatan sunum ve harekattan kalan eşyalar var. Ayrıca o dönemde Rumların kullandıkları savaş araçlarının sergilendiği açık hava müzesi mevcut.

10. MAVİ KÖŞK / GİRNE

İtalyan asıllı Rum avukat, mafya babası Paulo Paolides tarafından yapılan bir köşk. Böylelikle sıradan köşklere benzemeyen bu köşk o zamanın şartlarına göre üst düzey konforlu ve son derece teknolojik olarak döşenmiştir. Böylelikle neredeyse köşkün her bölümünde şaşırtan özelliklerle dolu bu köşkü gezmekte fayda var.

11. AZİZ MAMAS KİLİSESİ / GÜZELYURT

Güzelyurt’ta Bizans döneminde yapılan bir kilise. Aziz Mamas ise o bölgede mağarada yaşayan bir keşiş. Yani Kiliseye onun adı verilmiştir. Kıbrıs’ta halen kullanılan nadir kiliselerden biridir.

12. GÜZELYURT DOĞA VE ARKEOLOJİ MÜZESİ / GÜZELYURT

Aziz Mamas kilisesinin hemen yanında bulunuyor. O bölgede çıkan arkeolojik eserler sergileniyor. Özellikle altın bir taç var ki Kıbrıs’ta çıkarılmış en değerli parçalardan biridir. Ayrıca alt katta Kıbrıs’ta yaşayan hayvanlar sergileniyor.

13. KAPALI MARAŞ / MAĞUSA

Bir ölü Şehir. 1974 yılındaki barış harekatında Türkler tarafından ele geçirilmiştir. Şu an ne Türkler ne de Rumlar yaşıyor. Ayrıca zamanında Akdeniz’in en gösterişli tatil yeri olan Maraş bölgesi, bir anda insansız ölü şehre dönmüştür. Böylelikle dışarıdan da göründüğü üzere komple bütün şehir yıllardır ilk bırakıldığı gün gibi bekliyor.

14. NAMIK KEMAL MEYDANI / MAĞUSA

Namık Kemal, Ünlü “Vatan yahut silistire” oyunundan dolayı Mağusa’ya sürgüne gönderilir. Mağusa’da 38 ay sürgünde yaşadı. En iyi eserlerini de burada yazdı. Namık Kemal meydanı Mağusa’nın en turistik meydanı. Ayrıca Meydanda Namık Kemal müzesi, Namık Kemal’in zindanı cafeler, restoranlar  ve tarihi mekanlar mevcut.

15. LALA MUSTAFA PAŞA CAMİ / MAĞUSA

Eski adı St. Nicholas Katedrali Olan Lala Mustafa Paşa Camisi de Namık Kemal Meydanında bulunmaktadır. Lüzinyanlıların yaptığı bu cami, Lefkoşa’ daki Selimiye Camisi ile aynıdır ve dönemim en görkemli yapılarından biridir.  Ayrıca caminin yanında  750 yıllık yaşıyla adanın eski ağacı olan gümbez ağacı bulunmaktadır.

16. ST. BARNABAS MANASTIRI / İSKELE

Kıbrıs’a Hristiyanlığı yaymak için gelen St. Barnabas için 477 yılında yapılan, mezarının da içinde olduğu manastır. Gerek yapısı gerekse içinde sergilenenlerin eserlerden dolayı mutlaka gezilmesi gereken bir yer.

17. SALAMİS HARABELERİ / MAĞUSA

Kıbrıs’ta Gezilmesi Gereken Yerler :  Salamis Harabelerinde Forum, Roma Jimnastik Salonu, Roma Tiyatrosu, Pazaryeri, Zeus Tapınağı ve Salamis krallarının mezarı bulunmaktadır. Ayrıca buğün bile o zamanki şehrin ihtişamını bulabileceğiniz nadir antik şehirlerden biri.

18. ALTINKUM PLAJI / KARPAZ

Kıbrıs’ın şehir kalabalığından uzaklaştıkça Karpaz’a yani buruna varırsınız. Ayrıca İyice ilerledikçe yaban eşeklerinin ve caretta carettaların diyarına gelirsiniz. Hemen orada adanın en güzel plajı önünüze çıkar. Akdeniz’in en büyük ve en bakir ince kum plajı olan altın kum plajı görenleri büyülemektedir.

19. APOSTOLOS ANDREAS MANASTIRI / KARPAZ

Zafer burnuna çok yakın bir yerde bulunan kilise İsa’nın havarilerinden Andreas adına yapılmıştır.  İnanışa göre ada su sıkıntısı çekerken Andreas gelmiş ve bastonunu vurarak şimdiki manastırın yanından su çıkarmış. Ayrıca şu an hala oradan bir su akmakta. Dini günlerde ve pazar günleri Hristiyanlar ayin için buraya akın ediyorlar.

20. ZAFER BURNU / KARPAZ

Kıbrıs’ın şehir kalabalığından uzaklaştıkça Karpaz’a yani buruna varırsınız. Ayrıca Zafer Burnu, haritada dikkatimizi çeken Kıbrıs’ın kuzey doğusunda bıçak gibi uzanan burnudur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
  • 0
    be_endim
    Beğendim

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir